Bāreņu problemātikai veltītas dokumentālās filmas pirmizrāde

Kinoteātrī “Splendid Palace” 23. februārī pirmizrādi piedzīvos Dzidras Smiltēnas dokumentālā filma “No ligzdas izmestie”. Tas ir vēstījums par cilvēkiem, kas agri zaudējuši vecākus, piedzīvojuši vardarbību, tikuši pamesti un pazemoti, kuriem nolaupīta bērnība.

Veidojot filmu, režisore braukusi uz dažādiem Latvijas novadiem, satikusi šos likteņa pabērnus un lūgusi viņus dalīties savās visslēptākajās un sāpīgākajās atskārsmēs. Rīgā, Svētās Ģimenes mājā savu pārdzīvojumu atklāj audžuģimeņu veidošanas atbalstītāja Ārija Martukāne. Zantes krīzes centrā satikta vīra sista un mocīta sieviete ar sešiem bērniem, no kuriem mazākais ir vēl zīdainis. Lauberē bērnu namā uzklausīta atmiņa par dzērumā mirušu pusaudzi un to, cik vienaldzīgi notiekošajā noraugās mūsdienu sabiedrība. Meitene no Pierīgas atklāj, kāpēc aizgājusi no mājām un nekad vairs nav tur atgriezusies. Grašu bērnu fonda ciematā ieraudzīti dzīvu vecāku pamesti “bāreņi”. Iļģuciema cietumā uzrunātas divas sievietes, kas nogalinājušas savus bērnus.

Viens no šiem likteņstāstiem ir arī par pašu filmas autori Dzidru Smiltēnu. Pēc ilgām šaubām un pārdomām, viņa izšķīrusies atklāt filmā pašas pārdzīvoto. Viņai bija tikai trīs un brālītim pusotrs gads, kad nomira mamma. Tēvs no pārdzīvojumiem sācis dzert, par bērniem nav rūpējies, pametis pie svešiem cilvēkiem un. ar laiku ienīstot, nežēlīgi sitis par ikvienu mazāko palaidnību. Kaut arī pagājuši vairāk kā sešdesmit gadi, šie pārdzīvojumi nav izgaisuši no atmiņas. Tie joprojām ir klātesamībā un atgādina ik dienu.

“Es ilgi domāju, vai man cilvēkiem stāstīt šo traģisko dzīvesstāstu, kas tik personiski pieder man un manam brālim. Taču katru dienu, lasot medijos, ka vecāki joprojām pamet savus bērnus, tur badā un netīrībā, sit, izvaro un pazemo, man šķita, ka sabiedrība ir jāuzrunā. Lai roka pirms sist apstājas pusceļā, lai glāzīte netiek izdzerta un bērns var uzaugt mīlošu vecāku ģimenē. Cilvēkus ir grūti pārliecināt ar teorētiskām atziņām un statistiskiem datiem. Man liekas, ka to var panākt tikai ar patiesā pārdzīvojumā no dvēseles dziļumiem nākušiem vārdiem. Tāpēc izšķīros par šo atklātības mirkli”, saka režisore Dz. Smiltēna.

Latvijā ir vairāk nekā 7 000 vecāku pamestu un mocītu mazu cilvēkbērnu. Liela daļa no viņiem aug vēl no padomju gadiem mantotajos bērnunamos. Tur tiek ievietoti arī pavisam mazi zīdainīši. Mēs lieliski zinām, ka cilvēks nevar augt barā, kur nevienam neesi piederīgs. Tad kāpēc viņi nedzīvo ģimenē? Ja ne savējā, tad audžuģimenē, pie adoptētāja vai aizbildņa? Latvijai kā nelielai tautai svarīgs ir ikviens cilvēks, kas audzis normālos apstākļos, ieguvis izglītību, nav garīgi sakropļots un vēlāk pats kļuvis par bērnus mīlošu tēvu vai māti.

Filma nevar sniegt gatavas atbildes uz sabiedrībā samilzušajām problēmām, taču tā var emocionāli cilvēku uzrunāt, likt ikvienam sevī meklēt atbildes un domāt, kā varu mainīt pasauli uz labu.

Filmas “No ligzdas izmestie” pirmizrāde kinoteātrī “Splendid Palace” būs skatāma 23. februārī, bet jau 24., 25. un 26. februārī to izrādīs kinoteātrī “K.SUNS”.

Filmas autore un režisore ir Dzidra Smiltēna, operators Ints Ivans, montāžas režisore Gunta Ikere, skaņu režisors Jānis Zaneribs. Filma tapusi studijā “Balti Group”.

Jana Kralliša, “Balti Group”

Komentēt

Book your tickets